Hususi Ruhsatlı Sıfır Yanmar Motorlu Ahşap Üzerine Fiber Kaplama

Fotoğraflar yükleniyor

2.450.000
İlan No 2309
İlan Tarihi 9 Ocak 2023
Yıl 2022
Motor Markası Yanmar
Motor Adedi
Motor Gücü 195
Yakıt Dizel
Çalışma Saati
Gövde Fiberglass
Boy (metre) 11.85
En (metre) 4.0
Kamara 1
Yatak Sayısı 1
Bulunduğu Marina Diğer
Bandıra Türkiye
Durum İkinci El
Takas Olacakmı? Hayır
Takas
Ödeme Şekli (Barter Çeki, Takas, Nakit) Nakit
Liman Kayıt (Evet,Hayır) Evet
Flybridge (Var,Yok) Yok

⚓ POSEİDON YATÇILIK TÜRKİYE ⚓

Teknemizin yapımına 2019 sonlarında, Dalyan'da Savaş Kaptan'a ait Güven Yat Tersanesinde başladık. Başlarken planımız Dalaman tarafındaki evimize yakın bir yerde, günübirlik kullanıma uygun, 10-12 kişiyi konforlu bir şekilde alacak bir tekneydi. Teknede düzenli konaklama olmayacağı, ailece günübirlik sabah çıkılıp akşam dönüleceği için tasarımındaki birçok detay bu mantıkla yapıldı. Ben de bu nedenle motoryat sınıfı altında değil gezi teknesi sınıfı altında ilan çıkıyorum.

Tekne hemen ardından gelen pandemi döneminde işlerin durma noktasına gelmesi nedeniyle, tersanedeki tek yeni yapım tekne olarak çok ince ve detay çalışılarak, neredeyse model gemi kadar düzgün çıkmıştır. Ahşap iskelet üzerine ithal su kontrası kaplanmış, onun da üzerine dört kat fiber sarılmıştır. Ekte ruhsat için muayeneye giden gövde kesitinin resmi bulunmaktadır. Yapım sürecine ait ikiyüze yakın fotoğraf ve videosu bulunmaktadır. Alıcıyla paylaşılacaktır.

Teknede ayrıca sıfır 195 BG Yanmar motor ve orijinal şanzumanı kullanılmıştır, garantisi devam etmektedir, evrakları alıcıya iletilecektir. Motor sıfır ve CE belgeli olduğu için, tekne de 'Hususi' ruhsatlıdır. Yani bu tekneyi amatör denizci belgesiyle, ayrıca bir profesyonel kaptana ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Teknenin en önemli özelliklerinden birisi de budur. Tekne alındıktan sonra kolaylıkla ticariye döndürülebilir ancak özellikle de bu yapıda hususi tekne bulmak çok zordur.

Teknenin fiyatını kuruşu kuruşuna harcadığım paraya göre belirledim. Pandemi döneminde değişen şartlar nedeniyle artık tekneyi kullanabilecek durumda değiliz. Bu süreçte teknemiz önce karşılıklı anlaşarak üretim süreci hem de kalitenin artırılması amacıyla uzun tutulmuş, 2021 sonlarında suya inmeye hazır hale gelmiş, 29.04.2022 yılında suya indirilmiştir, 29.04.2027 tarihine kadar vizesi bulunmaktadır. 2022 sezonunda denizde kalarak tuzlu suda pişmiş, sezon boyunca 15 - 20 saat kadar kullanılmış, sezon sonunda da Dalyan Belediye çekek yerine çekilmiştir. Daha motorun ilk bakımı dahi gelmemiştir. Bu nedenle de fiyatı sıfır bir tekne olarak (tam maliyeti kadar) belirlenmiştir. Öte yandan bugün benzer bir tekneye başlanması durumunda değişen ekonomi şartları nedeniyle bunun en az % 25 daha fazlasına mal olacak ve en az bir yıl vakit alacaktır. Ben fiyatımın üzerine bu şartları koymuyorum, kâr marjı eklemiyorum. Öte yandan lütfen teknemizi 40 - 50 yaşındaki fiber kaplaması olmayan, üzerinde kamyon motoru bulunan teknelerle karşılaştırmayınız. Motorun bakımları düzenli olarak yapıldığı taktirde yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek bir teknedir. Ayrıca tam yol giderken bile teknenin güvertesinde çok rahat, bağırmadan sohbet edilebilmektedir.

Tekne yapılırken tüm malzemelerin en iyisi tercih edilmiş, işçilik konusunda acele edilmeyerek en iyi ustalarla çalışılmıştır. Ayrıca ailemizde denizcilik geleneği olduğu için, şaftı ve pervanesi, yekesi ve dümen kontrol mekanizması çok özel olarak yapılmıştır.

Teknemiz bir motoryat değildir, uzun süreli konaklama imkanları bulunmamaktadır. Ancak başaltı kısmı sadece iç ahşap işçiliği yapılarak iki kişilik konforlu bir kamara şekline döndürülebilir. Kaptan köşkü kısmı da biraz daha geriden kapatılarak tekne çok konforlu bir motoryat haline getirilebilir. Şu anda çok geniş ve konforlu bir güvertesi bulunmaktadır. Tekne ayrıca çok az bir düzenlemeyle dalış teknesine de dönüştürülebilir.

Bununla birlikte gene günübirlik kullanım ön planda tutulduğu için, teknenin servis aküleri uzun süreli kullanım veya tur teknesi olarak kullanıma uygun değildir. Konverter / inverter sistemi, güneş enerjisiyle şarj sistemleri yoktur. Sadece motordan şarj edilmektedir. Sezonda bir kere de sökülüp dışarıda şarj aletine bağlanarak tam şarj yapılması planlanmıştı. Bizim için du durum yeterliydi ancak alındıktan sonra yoğun ve düzenli kullanılacaksa yapılması gerekenlerin başında bu gelecektir. Ayrıca tekne sezon sonunda karaya çekilmiş, kaba temizlik yapılmıştır. Ancak teknenin su altı kısmına sezon öncesi bir bakım, temizlik yapılması ve zehirli boya yapılması gerekecektir. Tekneye ses sistemi kurulmamıştır. Aydınlatma sistemi; tüm seyir ışıkları ve güverte aydınlatması bulunmaktadır.

Teknenin yakıt deposu, kirli ve temiz su depoları, 3 adet Mutlu 200 amper marine tipi jel aküsü bulunmaktadır; birisi motor diğer ikisi servis diye hatırlıyorum. Marin tipi tuvaleti ve otomatik sifonu bulunmaktadır. Ön ve üst güvertede güneşlenme alanları, üst güvertede açılır kapanır gölgeliği bulunmaktadır. Tüm alanlarda kaliteli malzemeden sünger üzerine su geçirmez kaplama ve ayrıca üzerlerine şimdiye kadar hiç kullanılmamış kaliteli havlu kılıf yaptırılmıştır. Sırt boşluğu minder vb. ihtiyaçlar bulunmaktadır, biz de kullandıkça fark ettik ancak üzerinde durmadık. Ayrıca ruhsat için gerekli olan yangın tüpleri, can yelekleri ve simitleri geçici olarak bulunup aradan çıkartılmamış, hepsinin kalitelisi edinilmiş ve bugün de teknededir. Irgat yanlış hatırlamıyorsam Öz Mercan markadır. Garmin (modelini tam hatırlayamadım ama cep telefonu boyutlarında olan en üst model) sonarı bulunmaktadır. Usturmaçaları kalitelidir. Kullanıma göre halat ihtiyacı olacaktır. Sadece en temel gerekli halatları bulunmaktadır. Dümeni dahi özel seçilmiş, markadır.

Tekne şu anda Dalyan Belediyesi çekek yerindedir. Görmek isteyenlerin en az 3- 5 gün önceden randevu alması gerekmektedir çünkü teknenin üzerinde resimlerde de görebileceğiniz branda sarılıdır ve branda 100 kg civarı olduğu için ancak brandacı en az üç kişi gelerek açmaktadır. Bu nedenle randevu alınmadan görülmeye gidilmesi durumunda brandası üzerinde olacaktır.

Ciddi alıcı adayları tekneyi doğal olarak suda seyir helinde test etmek isteyecektir. Tekneyi suya indirmek için o günkü fiyatları çekek yönetiminden sorup, indirme ve geri çekme ücreti kadar kapora alınacaktır. Teknenin satın alınması durumunda bu ücret satış fiyatından düşülecektir. Satın alınmaması durumunda atma çekme ücreti olarak kullanılacaktır. Teknenin burada yazılanların dışında bir sorunu olması, ayıbının bulunması nedeniyle satışın olmaması durumunda bu ücret iade edilecektir.

Resimleri yüklerken fark ettim ki, tekneyi satmaya yönelik ve süslü fotoğraflarım eksik. Elimdeki resimleri koyuyorum. Bazı fotoğraflar da yapım sürecinden. Ciddi alıcılarla özellikle de motor ilk kullanım / garanti açılışı seyrinin videolarını paylaşabilirim.

Aşağıda özelliklerden mutfak ve bar işaretledim ancak detaylı bir mutfağı ve barı bulunmamaktadır. Kaptan kısmının arkası bir bar - tezgahtır, yanında da bir lavabosu bulunmaktadır. Ayrıca mutfağı (ocak, çay ocağı vb.) ve mutfak malzemesi bulunmamaktadır. Şu anda içerisinde hiç bağlanmamış bir 12 volt buzdolabı vardır ancak bu dolap satışa dahil değildir. Satış öncesi tekneden alınacaktır.

İşim ve konumum gereği, öncesinde mesaj atılmadan aranmak istemediğim için direk ulaşılma seçeneğini kapattım, lütfen mesaj atınız. Teknemizin parasıyla yatırım yapmayı planladığımız için, başımı ağrıtmayacak, sorunsuz takas seçeneklerini değerlendirebilirim ancak tekne takası düşünmüyorum. Gereksiz yüksek fiyat girip, sonrasında uzun pazarlıklar yapmayı sevmediğim için ancak cüzi bir pazarlık payı bulunmaktadır, lütfen insafsız pazarlık teklifleri sunmayınız.

20 kez görüntülendi.

Güvenlik İpuçları

Satıcıyla yüz yüze görüşmeden kesinlikle para göndermeyin.

Aracı görmeden kapora için para gönderilmesi taleplerini kabul etmeyin.

Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para transferlerini gerçekleştirmeyin.

Para ödemesi ile ürün teslimini (araç devir işlemini) aynı anda yapın